Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2017

Α' Φθιώτιδας: Α.Ο Στυλίδα - Ολυμπιακός Λαμίας 2-1

Αθλητισμός
Γεμάτη ένταση και σασπένς, ήταν η αναμέτρηση Στυλίδα-Ολυμπιακός Λαμίας, στο ντέρμπι της 18ης Αγωνιστικής στην Α' Φθιώτιδας, μιας και τα είχε όλα.

Βασικά είχε ανατροπή στο σκορ, δοκάρι, ευκαιρίες, αποβολή ποδοσφαιριστή, ένταση και καθυστέρηση 20 λεπτών να αρχίσει το δεύτερο μέρος, μιας και ο διαιτητής δέχθηκε απειλές όπως ανέφερε και ζήτησε την παρουσία της αστυνομίας για να συνεχίσει τη διεξαγωγή του αγώνα.
Έτσι το δεύτερο μέρος άρχισε με καθυστέρηση και η αστυνομία φάνηκε στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου.
Στα του παιχνιδιού τώρα, στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με πέναλτι νωρίς στο 10ο μόλις λεπτό και είχαν ευκαιρίες, με την πιο σημαντική στο 30ο λεπτό να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, όμως η μπάλα να σταμάτησε στο αντίπαλο δοκάρι.
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 33' από εκτέλεση φάουλ και πήγαν το παιχνίδι στα ίσα στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Στυλίδα μπήκε πιο δυνατά στο γήπεδο, ο Ολυμπιακός έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής ποδοσφαιριστή με 2η κίτρινη κάρτα και εκεί άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού.
Οι γηπεδούχοι με πολλές βοήθειες από τον πάγκο στις αλλαγές, σε μια στημένη φάση στο 53', αμέσως μετά την αποβολή, πήραν κεφάλι στο σκορ και ανέτρεψαν την όλη κατάσταση.
Ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά για να ισοφαρίσει, η Στυλίδα βρήκε χώρους για να κάνει φάσεις, αλλά τίποτα δεν άλλαξε στο τελικό αποτέλεσμα, παρά μόνο του ότι και οι δύο ομάδες είχαν παράπονα από τη διαιτησία.

Το φιλμ του αγώνα:

Α' ΜΕΡΟΣ
2'... σουτ του Μπίκου μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
9'... ανατροπή του Δημητρέλη από τον Τέγο, πέναλτι καταλογίζει ο διαιτητής.
10'... 0-1, με εκτέλεση πέναλτι του Στυλιανού.
12'... σέντρα του Καυκιά, κεφαλιά του Δημητρέλη, η μπάλα θα περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι.
24'... διαγώνια μεταβίβαση του Βαρυπάτη στον Λέντα, το σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα άουτ.
30'... σέντρα του Καυκιά, θα κατεβάσει ο Κακκάβας, το σουτ θα βρεί το δεξί δοκάρι, στην επαναφορά νέο σουτ του Ζήσιμου, θα διώξει με τα πόδια ο Κούκιο.
33'... 1-1, με εκτέλεση φάουλ του Κουφιώτη.

Β' ΜΕΡΟΣ
52'... αποβολή του Πάνου με 2η κίτρινη κάρτα.
53'... με κεφαλιά του Λάγιου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μούτσελου.
64'... σουτ του Κωστίκα από καλή θέση, η μπάλα άουτ.
66'... εκτέλεση φάουλ του Λάππα, η μπάλα θα περάσει από πολλά κεφάλια και θα μπλοκάρει ο Μήτσου.
70'... κάθετη μεταβίβαση του Ζήσιμου στον Καυκιά, πρόλαβε και έδιωξε με τα πόδια ο Μήτσου.
78'... μακρινό σουτ του Κουφιώτη, θα μαζέψει με δεύτερη προσπάθει ο Κούκιο.
86'... στην κόντρα ο Δημάς, θα περάσει τον Κούκιο, το πλασέ θα διώξει προ κενής εστίας ο Λάππας.
88'... ο Βαρυπάτης θα βγει στην κόντρα, το σουτ άστοχο.
90'... σουτ του Λάππα, θα μπλοκάρει ο Μήτσου.